Innhold i registeret
De opplysningene som inngår i CONOR-databasen framkommer gjennom standardiseringer og tilpasninger av en rekke spørreskjemaopplysninger og målinger (ved personlig frammøte) fra flere norske helseundersøkelser.
Det inngår opplysninger om blant annet forekomst av enkelte sykdommer, generelle spørsmål om helse, bruk av blodtrykksmedisin, fysisk aktivitet, utdanning, røyke- og alkoholvaner og forekomst av hjertesykdom i slekten. Videre inngår det spørsmål om fødested, boligforhold, familie, arbeidssituasjon og trygdeytelser.
Da de inviterte møtte fram personlig, ble blodtrykk, høyde og vekt, samt liv- og hofteomkrets målt. Det ble tatt en blodprøve som er analysert for fettstoffer og blodsukker, og en ekstra blodprøve som er fryst ned til -80 grader celsius.
Populasjon og geografi
CONOR er en samling med en rekke standardiserte og tilpassede opplysninger fra flere norske helseundersøkelser i flere fylker og aldersgrupper:
- Troms og Finnmark (TROFINN), alder 30-77
- Tromsø (Tromsøundersøkelsene: Tromsø IV og V), alder 25+
- Nord-Trøndelag (HUNT II), alder 20+
- Oppland og Hedmark (OPPHED), alder: 30, 40, 45, 60, 75
- Hordaland (HUSK 1997-99), alder: 40-44, 46, 47, 70-72
- Oslo (HUBRO, Oslo II, MoRo II og Innvandrer-HUBRO), alder: 30, 31, 40, 45, 46, 59/60, 75/76; 48–77; 34–70; 20–60
CONOR omfatter 174 362 personer, 52% kvinner, 48% menn, hvor noen har møtt til flere undersøkelser.
Datainnsamlingsperiode
Opplysninger samlet i perioden 1994-2003
Variabler
En oversikt over variable finnes i denne variabelutforskeren: CONOR-variablene
I utforskeren kan variablene legges i en handlekurv og du kan eksportere en liste med ønskede variabler som legges ved søknaden.
Alternativt kan du benytte denne bestillingseddelen, som legges ved søknaden: Bestillingsseddel CONOR_v9 (Excel-fil)
Formål
Datakildene har ulike formål og reguleres av ulike lover og forskrifter. Tilgang til opplysninger fra helseundersøkelsen krever at vilkårene for behandling av personopplysninger i Forskrift om befolkningsbaserte helseundersøkelser (lovdata.no) er oppfylt.
Hvilke typer godkjenninger og dokumenter du må fremlegge for å få tilgang til opplysninger avhenger også av hva du søker om, hva du skal bruke opplysningene til og hvordan du skal behandle dem.
For å få tilgang til informasjon fra helseundersøkelser må du søke om tilgang til personlig identifiserbare data. Vi anbefaler derfor at du bruker god tid på å sette deg inn i søknadsveilederen for personidentifiserbare data før du starter søknadsprosessen.
Søknad om tilgang til data
Du kan søke om opplysninger fra helseundersøkelsen ved å bruke søknadsskjema for personidentifiserbare data på helsedata.no.
Lovhjemmel
CONOR er hjemlet i Forskrift om befolkningsbaserte helseundersøkelser (lovdata.no).
Priser
FHI kan bestemme at søkeren helt eller delvis skal betale faktiske kostnader i forbindelse med uttrekk, sammenstilling og tilrettelegging av helseopplysninger som gjøres tilgjengelig.
Se mer informasjon om priser for tilgang til data og biologisk material som forvaltes av Folkehelseinstituttet (fhi.no)